Surrey Cricket League  (EST 1975)

Results

A+ A A-

Divisional Winners 1975-2017

  PREMIER  DIVISION ONE  DIVISION TWO  DIVISION THREE  DIVISION FOUR 
2017 Old Pete's St Lukes Park Hill    
 2016 Norwood Exiles Economicals Woking XI Bec Old Boys A  
2015 Old Thorntonians London Gymkhana Ali Woking XI  
2014 Old Thorntonians  Surrey Seamers A  YRG Eagles Ali  
2013 Old Thorntonians  Balham & Tooting  Wimbledon Village  Ottershaw & Hamm Moor   
2012 Old Thorntonians  Selsdon  Surrey Seamers A  Croydon Lions   
2011 Old Thorntonians  St Lukes  Selsdon  Merton A  Old Isleworthians & Heston A 
2010 Wimbledon Corinthians  Putney  Ham & Petersham Norwood  Spelthorne 
2009 Abahani  Morden Corinthians  Morden Burgh Heath  Morden Corinthians A 
2008 Abahani  Osterley (2000)  Morden Corinthians  Wimbledon Village  Sheen Park Cavaliers 

 

  DIVISION ONE  DIVISION TWO  DIVISION THREE DIVISION FOUR DIVISION FIVE
2007 Surrey Seamers  Putney  Deando Ruxley A  Ottershaw & Hamm Moor  Old Mid-Whitgiftians 
2006 Old Thorntonians  Guildford City  John Fisher  Ham & Petersham  Osterley (2000) A 
2005 Old Thorntonians  Sheen Park  Old Thorntonians A  St Lukes  Ham & Petersham 
2004 Abahani  Norwood  Clapham Old Xaverians  Commonwealth/Balham  Surrey Seamers A 
2003 Abahani  Guildford City  Putney A  Wandsworth A  Woodside Green 
2002 Whyteleafe  Sunbury Village  Guildford City  Vinyl Products  Selsdon A 
2001 Lambeth Enterprise  SBLCC  Lambeth Enterprise A  Addington (1743)  Wandsworth A 
2000 Lambeth Enterprise  Whyteleafe  Surbiton British Legion  St Lukes  Wandgas A 
1999 Abahani  Wandgas (Mitcham)  Whyteleafe  Surbiton British Legion  Rowan 
1998 Malden Wimbledon Haraambe  Godstone  Wandgas (Mitcham)  Petersham  Godstone A 
1997 Old Thorntonians  Selsdon  Godstone Hampton BBC A
1996 Malden Wimbledon Haraambe  Old Tenisonians  Kashmir St Lukes Sheen Park A
1995 Old Thorntonians  Abahani  Selsdon  Wandgas (Mitcham)  Honor Oak 
1994 Racal Decca  Travaux  Old Coulsdon  Selsdon  Godstone
1993 Racal Decca  Hanwell  Travaux  Wallington Old Foresters   
1992 Lambeth Enterprise  Racal Decca  Putney  John Fisher Old Boys  Sunbury 
1991 Old Thorntonians  South Wimbledon  Copthorne  Morden Spartans  Morden Spartans A 
1990 Lambeth Enterprise  Sheen Park Spelthorne  Deando  Heston A 
1989 Maori  LESSA  Heston  Lambeth Enterprise A  Hurlingham A 

 

  DIVISION ONE  DIVISION TWO DIVISION THREE RESERVE DIV 1 RESERVE DIV 2
1988 Maori  Old Thorntonians  BBC  Old Walcountians A  West Drayton A 
1987 Maori  Claygate  LESSA  Lambeth Enterprise A  Petersham A 
1986 Andrew Weir  Whyteleafe  Hawker Athletic  Carshalton A  Lambeth Enterprise A 
1985 Andrew Weir  Old Tenisonians  Lambeth Enterprise  Old Tenisonians A  Ewell Ruxley A 
1984 Economicals  Old Walcountians  New Malden  Battersea Ironsides A  Battersea Ironsides B 
1983 Carshalton  Battersea Ironsides  Surbiton Hill Methodists  Battersea Ironsides A  Petersham A 
1982 Putney  Petersham  Old Isleworthians  Battersea Ironsides A  Addison A 
1981 Westfield  John Fisher Old Boys  Old Freemens  Westfield A  Hampton A 
1980 Putney  Burgh Heath  Decca  GLC A  Netherne Hospital A 
1979 Westfield  Old Tenisonians  Addison  Westfield A  Morden A 
1978 Westfield  Economicals  Morden  GLC A  Old Suttonians A 
1977 Old Thorntonians  Watney Mann  Economicals  Putney A  Merstham A 
1976 Carshalton Crockham Hill   Carshalton A   
1975 Old Thorntonians / Chessington     Streatham A  

 

From 1975 to 1988 Second Eleven teams took part in the Reserve Section.

In 1989 the First Eleven and Reserve Sections were amalgamated, with promotion and relegation throughout the five divisions.

In 2008 the divisions were re-named Premier and Divisions One to Four.

League Contacts

League Information

Login or Register

LOG IN